Güncel

BİST100 endeksi

Asya Piyasaları günü negatif tamamladı. Çin’de hükümetin geçen hafta, çocukların video oyunları oynayabileceklerini zamanı 3 saat ile sınırlama dahil sektör için yeni düzenlemeler getirmesi sonrasında, Çin’li düzenleyici kuruluşların oyun şirketleri ile bir araya gelerek, sektörün denetimi için atılacak ilave adımlar ve kara odaklanmama gerekliliği gibi konularını görüşmesi, sektöre ilave kısıtlamaların geleceği endişeleri ile Asya Piyasaları negatif etkilendi.

Küresel piyasalarda ise karışık seyir hakimdi. Özellikle ABD’de açıklanan Bej Kitap’ta ABD ekonomisinde toparlanmanın Ağustos ayında yavaşlayacağına işaret edildi. Rapor, artan coronavirüs vakalarının seyahat, turizm, dışarıda yemek gibi alanları olumsuz etkilemesinin büyümeyi yavaşlattığını vurgulandı.

BİST100 endeksi ise hafif satıcılı seyirde başlamasının ardından gelen tepki alımları ile pozitife evrildi. Çarşamba günü Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyon vurgusu sonrasında faiz indirimi ihtimalinin güçlenmesi ile geri çekilen endeks dün kayıplarını toparladı. Endeks günü %1,31 oranında yükseliş ile 1.453 seviyesinden tamamladı.

ECB faiz kararını açıkladı. ECB piyasa beklentileri kapsamında faizleri sabit tuttu. Banka pandemi alım programını 1,85 trilyon euroda sabit tutarken, bu program dahilindeki alımların ılımlı yavaş bir patikada yapılacağı mesajını verdi. Bankanın karar metninde geçiş sürecinde enflasyonun ılımlı seviyede gelişebileceği belirtildi. Kararın ardından konuşan Lagarde, Euro Bölgesi’nin ekonomik toparlanmanın bu yıl sonu itibariyle pandemi öncesi seviyeye dönmesini beklediğini ve 2021 yılı büyümesinin %4,50’den %5,00’e revize edildiğini ifade etti. Ayrıca Lagarde yüksek enflasyonun geçici olduğunu vurguladı.

Dolar / TL tarafında ise Dolar küresel piyasalarda değer kazanmaya devam ederken Türk Lirası dolar karşısında diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha çok değer kaybetti. Çarşamba günü Türk – Alman Ticaret Odası’nda konuşma yapan TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun ‘çekirdek enflasyon’ vurgusu sonrasında 23 Eylül’de faiz indirimi olabileceği beklentileri daha da arttı. Kur 8,50 seviyesini test etti. Gözler 23 Eylül’deki TCMB PPK toplantısına çevrilirken, kur tarafında 8,50 – 8,70 – 8,80 seviyeleri direnç,  8,36 – 8,25 seviyeleri destek seviyeleri olarak takibimizde olmaya devam edecek.

TCMB tarafından haftalık olarak yayımlanan verilere göre yabancı yatırımcılar geçen hafta net 99 milyon dolar hisse, 42 milyon dolar tahvil aldı. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,9 milyar dolar dolar artarak 238,2 milyar dolara yükseldi.

ABD’de ilk kez İşsizlik Maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 4 Eylül ile biten haftada 335.000 olan beklentilerin altına 310.000 inerek 18 ayın en düşük seviyesine geriledi. İşsizlik maaşı başvuruları aşılamadaki ilerleme ve işletmelerin yeniden açılmasıyla istikrarlı bir şekilde azalsa da Covid-19 vakalarındaki son artışın iş gücü piyasalarında endişe yarattığını hatırlatalım.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu