Güncel

BİST100 endeksi

 

Avusturalya’nın Sidney şehrinde yaklaşık 3,5 aydır süren tam kapanma sona erdi. Singapur ve Sidney’de coronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi Asya piyasalarını pozitif etkiledi.

Yurtdışında ise dün önemli bir veri akışı bulunmuyordu. Küresel piyasalar yarın ABD tarafından açıklanacak enflasyon verisine odaklandı. Son zamanların en büyük küresel sorunu haline gelen yüksek enflasyon krizi ile yarın açıklanacak verinin önemi daha da arttı. Fed’in varlık alımlarını azaltmasına ilişkin tartışmalar küresel piyasaların odağında olacak.

BİST100 endeksi ise geçtiğimiz işlem gününe küresel piyasalara paralel yatay başlangıç yaptı. Açılışın ardından İşsizlik Oranı ve Cari İşlemler Dengesi açıklandı. Cari İşlemler Dengesi’nde cari fazla açıklanmasının ardından Dolar / TL gerçi çekilirken, BİST100 endeksinde alımlar hızlandı. Yurtiçi piyasalar öğleden sonra TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun Meclisteki konuşmasına odaklandı. Kavcıoğlu’nun TBMM’deki sunumuyla birlikte TL, gün içi kazançlarını geri aldı ve yeniden 8,96 seviyelerine yükseldi. BİST100 endeksi yatay başladığı işlem gününü günü pozitif tamamladı.
TÜİK, 2021 yılı Ağustos ayına ilişkin İş Gücü İstatistiklerini açıkladı. Türkiye’de İşsizlik Oranı, Ağustos ayında Temmuz ayına göre 0,1 puan artışla %12,1 seviyesinde gerçekleşti. Bu oran bir önceki yılın aynı ayına göre ise 1,0 puan azaldı. İşsiz sayısı, 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre 11.000 kişi artarak 3,96 milyon kişi oldu. Tarım dışı İşsizlik Oranı ise  %14,2 seviyesinde gerçekleşti.


Cari İşlemler Dengesi açıklandı. Turizm gelirleri ve güçlü ihracat Cari İşlemler Dengesi A ğustos ayında 528 milyon dolar fazla verdi.


TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdiği konuşmada sıkı para politikasının ekonomide yavaşlatıcı etkilerinin devam ettiğini belirtti. Kavcıoğlu ayrıca yüksek enflasyonun geçici faktörlerden kaynaklı olduğunu vurguladı.

Kaynak İnfo yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu