Güncel

Borsanın %6,03 , dolar/usd’nin %12,62 arttığı haftaydı

Güçlü mali sonuçlar ve sağlam makroekonomik verilerle desteklenen yurtdışı finans piyasaları, bu hafta rekor seviyeler peşinde koştular. Hisse senedi piyasaları , küresel tüketicinin güçlü bir şekilde ayakta kaldığına dair kanıtlarla desteklendi. Diğer taraftan covid konusunda ; Avusturya’da genelleştirilmiş bir sınırlamanın duyurulması ve Almanya’da öngörülen senaryonun da aynı olması riskten kaçınmaya ve oynaklığın artmasına imkan verdi. Performanslar her yerde karışıktı. Dow Jones bu hafta %1,2 düştü, S&P500 genel olarak yatay ve Nasdaq100 hala %2,5 arttı. Almanya da dahil olmak üzere diğer birçok Avrupa ülkesinde pozitif vakaların artması, keskin bir şekilde düşen ve bu süreçte 1.13 USD eşiğini kıran euroda çok fazla harekete yol açtı. Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviye. Petrol de keskin bir şekilde düşerek son günlerdeki düşüş eğilimini vurguladı.Hafta için, İngiliz sterlini İngiltere’deki enflasyonun güçlenmesiyle 1.19138 Euro’ya yükseldi. Bu arada, haftalık istatistikler seyrek olsa da sağlamdı. ABD’de tüketiciler beklentilerin üzerinde harcama yaptı ve sanayi üretimi Ekim ayında beklentilerin üzerinde hızlandı. Faiz piyasaları, hem ECB Lagarde hem de Schnabel’in gelecek yıl faiz artırım koşullarının karşılanma olasılığının çok düşük olduğunu söylemesinin ardından, ilk ECB faiz artırımı beklentilerini 2022’den 2023’e kaydı. Bu hafta Salı, büyük ekonomiler için Kasım ayı flaş PMI’larının açıklamalarına bakacağız. Bunlar iş güvenini ölçer ve bu nedenle ekonomik faaliyetin çok iyi öncü göstergeleridir. ABD’de yeni bir üçüncü çeyrek GSYİH tahmini, en son dayanıklı mal siparişleri ve PCE enflasyonu, önümüzdeki Perşembe günkü oturum için yoğun bir program oluşturacak. Merkez bankası cephesinde ise Çarşamba günü FOMC ve Perşembe günü ECB tutanaklarını izliyoruz .

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde karışık seyretti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) bir yıl vadeli ana faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 3.85 düzeyinde bıraktı. Beş yıllık ana faiz oranı da yüzde 4.65 seviyesinde bırakıldı.Çin Merkez Bankası toparlanması yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için muhtemel genişleyici önlemlere işaret etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 18 Kasım’dan geçerli olacak şekilde 100 baz puan indirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, piyasaların sonraki Fed başkanının kim olacağını ve ülkede enerji fiyatlarını aşağı çekmeye yönelik olası adımları bekledikleri bir dönemde, Salı günü ekonomi ve enflasyonla mücadeleye ilişkin bir konuşma yapacak.-BloombergHT

ABD Başkanı Joe Biden’in Fed başkanlığı için adayını bu hafta açıklaması bekleniyor.

Fed Yönetim Kuruyu üyesi Christopher Waller, Fed’in tahvil alımlarının azaltılmasına hız vermesi gerektiğini söyledi. Yüksek enflasyonun devam etmesini ve istihdam yaratımının güçlenmesini beklediğini ifade eden Waller, Fed’in varlık alımlarını azaltılmasını öngörülenden daha erken tamamlaması taraftarı olduğunu vurguladı.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed’in varlık alımlarının azaltılmasını hızlandırmasını gelecek Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında konuşmasının çok uygun olabileceğini söyledi.

PC İletişim ve Medya Hizmetleri Sanayi Ticaret halka arzında 24-25 Kasım tarihlerinde talep toplanacak.

Şişecam,Ciner Grubu ile ABD’ye 4 milyar $ doğal soda külü yatırımı yapacak.

Aksa Akrilik, Yalova’da bulunan arsanın 26,62 milyon TL’ye satılmasına karar verdi.

Işık Plastik, 2. Faz Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin ihalesini aldı

Koç Holding, Yapı Kredi’de zorunlu pay alım teklifinde bulunmak üzere SPK’ya başvurdu.

Türkiye’de Kovid-19’la mücadele kapsamında iki doz aşı uygulanan kişi sayısı 50 milyonu geçti.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu