Güncel

Endeks rekor tazelenmeye devam ediyor, global risk iştahı artışta

Omricon varyantının salgın konusunda yarattığı endişe global çapta enflasyon endişeleri sürerken büyüme konusunda da endişeleri arttırıyor.  Diğer taraftan başta FED olmak üzere para politikalara yönelik belirsizlik de artarken piyasalar bu aşamada bardağın dolu tarafını görmeyi tercih ediyor. İçeride ise kur cephesinde süren oynaklığa TCMB doğrudan satım yönünde gelen müdahalesi bu aşamada henüz net bir karşılık bulabilmiş değil. Tüm bunlara karşın BIST-100 tarafında pozitif momentum korunurken rekorlar yenilenmeye devam ediyor. 

Yurtiçinde rekor kıran Dolar/TL cephesinde MB’nın olası müdahaleleri takip edilmeye devam edilirken yurtdışı tarafta bu hafta gelecek enflasyon rakamları odakta olacak.

Yoğun ve değişken haber akışı içerisinde volatilitenin arttığı bu süreçte hisse bazında seçici olmak kaydıyla fırsatların devam ettiğini düşünüyoruz. Bu süreçte özellikle ihracat oranı ve döviz pozisyonu açısından kur artışından faydalanabilecek hisselerin daha güvenli bir yatırım fırsatı sunduğu konusundaki görüşümüzü de koruyoruz.

Öne Çıkanlar

 

Dün Avrupa ve ABD pay piyasalarında yaşanan yükselişler bugün sabah Asya’da görülüyor. Nikkei’de yüzde 2’nin üzerinde bir prim var.

 

Dün zorunlu karşılıklarda indirim haberi aldığım Çin’de dış ticaret verileri açıklandı. Çin’in ihracatı Kasım ayında, yıl sonu tatil döneminin yaklaşmasının etkisi ile dış talepte görülen güçlü artış, elektrik enerjisi darlığının giderilmesi ve ülke içinde artan üretimin desteğiyle, beklenenden daha fazla artarak rekora yükseldi. Çin Kasım’da 71,2 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi.

 

Almanya’da fabrika siparişleri Ekim’de azalan dış taleple tahminlerin üzerinde yüzde 6,9 düştü.

 

Euro Bölgesi’nde yatırımcı güven endeksi, koronavirüs salgınında yeni varyant ve bununla gelen kısıtlamalara yönelik endişelerle 13,5 puana Nisan 2021’den beri en düşük seviyesine geriledi.

 

Morgan Stanley stratejistlerine göre piyasaların yeni koronavirüs varyantından daha fazla endişelenmesi gereken bir şey var. Fed Başkanı Powell’ın varlık alımı azaltımının hızlanabileceği sinyali vermesinin ardından hisse senetleri için en büyük risk faktörünün Omikron varyantı değil, Fed’in aksiyonları olduğunu bildirdi.

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Euro Bölgesi’nde son dönemde hızla artan enflasyonun gelecek yıl düşmesini beklediklerini söyledi.

 

Yurt içinde 13,82 dolar kuru ile güne başlıyoruz. Hem TL’deki değer kaybı, hem de küresel risk iştahındaki artış pozitif bir açılışa işaret ediyor. Dün TCMB döviz piyasasında görülmedi.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayında TÜFE bazlı reel efektif döviz kurunun 54,3 seviyesine gerilediğini açıkladı.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihaleleri gerçekleştirecek. nakit gerçekleşme raporunu yayımlayacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını gerçekleştirecek.

 

Almanya’da Ekim ayına ilişkin sanayi üretimi rakamları açıklanacak. Euro Bölgesi’nde üçüncü çeyrek büyüme verilerinin son okuması takip edilecek. ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşecek. ABD ekim ayı ticaret dengesi verileri TSİ 16:30’da açıklanacak

Momentum korunuyor

1834 direncinin aşılmasıyla tekrar ivme kazanan yükseliş endeksi yeni rekorlara taşımaya devam ediyor. Yeni haftaya da yüksek momentumla başlayan endeks dünü 1927 puandan tamamladı. Önceki kapanışa göre mali endeks yüzde 1,90, sanayi endeksi yüzde 0,28, hizmetler endeksi yüzde 1,27 ve teknoloji endeksi yüzde 1,34 değer kazandı. 16 Ekim’den bu yana AL konumunda kalmaya devam eden trend takip modelimiz de yükselişi desteklemeye devam ediyor.

Küresel çapta artan volatiliteve dipten tepeye %35’i bulan yükseliş bu aşamada bir miktar temkinli olmayı gerektirmekle birlikte hisse bazında seçici olmak kaydıyla endeksin önemli fırsatlar sunmaya devam ettiğini düşünüyoruz.  Bu süreçte özellikle ihracat oranı ve döviz pozisyonu açısından kur artışından faydalanabilecek hisselerin daha güvenli bir yatırım fırsatı sunduğunu düşünüyoruz.

Teknik olarak baktığımız da kısa vadeli pozisyonlar için 1857, orta vadeli pozisyonlar için 1800 puan seviyesi stop-loss seviyesi olmak üzere mevcut pozisyonların korunmaya devam edilebileceğini düşünüyoruz.

 

Kaynak Işık Yatırım – Volkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu