Güncel

Küresel borsalar yönsüz bir görüntü sergiliyor

Bu sabah küresel borsalar yönsüz bir görüntü sergiliyor. MSCI Asya Pasifik endeksi ve ABD vadelileri yatay. Diğer yandan, ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60’ın altına gelmesi Dolar’da kısmi baskıya yol açarken, Gelişmekte Olan Para birimleri hafif alıcılı. Bugün ABD’de açıklanacak eylül ayı enflasyonu (yıllık beklenti %5,3, önceki %5,3), enerji fiyatlarındaki dalgalanmanın sürmesi nedeniyle piyasa üzerinde sınırlı etki yapabilir ancak enflasyon endişelerinin arttığı ortamda beklentilerin altındaki bir veri rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Bugün ayrıca ABD’de bilanço sezonu bankalarla başlıyor. Önceki çeyrekte baz etkisinin de desteğiyle güçlü finansallar açıklanmıştı. Bu çeyrekte yıllık karlardaki artış oranı önceki çeyreğe göre azalarak daha standart oranlara yaklaşması bekleniyor. Enflasyon ve bilançolar dışında bu akşam Fed toplantı tutanakları da yakından izlenecek. ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60’ın altına gerilemesi ve olumsuz bir haber akışının gözlenmemesiyle BIST100 endeksinin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Dün açılışta gelen satışların ardından yaşanan hızlı toparlanma endekste kısa vadeli alım iştahın sürebileceğine işaret ediyor ki işlem hacmi 16,1milyar TL ile yakın dönem ortalamalarının üzerinde gerçekleşti. Teknik olarak da aylık ortalamasının üzerine çıkan endekste göstergelerdeki toparlanma biraz daha belirginleşti. Bu kapsamda, endeks bugün artı bölgede kalarak 1.428 direnç bölgesini hedeflemek isteyebilir.

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
 

 

     

MAKROEKONOMİ

   
IMF dün küresel ekonomik görünüm raporunu yayınladı. Ekonomik toparlanmanın devam ettiği fakat momentumun azaldığı ve yeni varyant yayımları ile belirsizliklerin arttığı vurgulanmakta. Raporda Covid 19’un neden olduğu ekonomik toparlanmadaki farklılaşmanın daha kalıcı olmasının beklendiğini bunun da ana faktörlerinin aşıya erişim ve erken politika teşvikleri olduğu belirtilmekte. Enflasyonun küresel ölçekte yükseldiği ve risklerin yukarı yönlü olduğu, büyüme için risklerin artan enflasyon, Delta varyant yayılımı ve tedarik zincirindeki sıkıntılar gibi sebeplerle aşağı yönlü olduğu vurgulandı. Ayrıca az gelişmiş ülkeler için aşıya erişim, likidite imkanlarının artırılması, borçların silinmesi ve iklim risklerinin azaltılması için çok taraflı işbirliklerinin elzem olduğu belirtilmekte.

  • Sene sonu küresel ekonomik büyüme tahmini ise %6’dan %5,9’a sınırlı revize edildi. Buna sebep olarak gelişmiş ülkeler için arz zincirindeki sıkıntılar, düşük gelirli ülkeler için ise kötüleşen salgın şartları sebep gösterilmekte. Projeksiyonlara bakıldığında ise ABD’nin 2021’de %6, 2022’de %5,2 büyümesi, Çin’in ise bu yıl %8, gelecek yıl %5,6, AB’nin ise bu sene %5, 2022’de ise %4,3 büyümesi beklenmekte. Türkiye’nin ise bu yıl %9, 2022 için ise %3,3 büyümesi beklenmekte.  

Dün Almanya ZEW endeksleri paylaşıldı. Avrupa’da yaşanan enerji krizi, küresel tedarik zincirindeki sıkıntılar ve enflasyondaki artış beklentileri nedeniyle cari durum ve beklentiler de belirgin düşüş görülmekte. Cari durum endeksi 31,9’dan 21,9’a, beklentiler endeksi ise 26,5’ten 22,3’e geriledi.

Yurt içinde temmuz ayı sanayi üretimindeki düşüş, ağustos ayında telafi edildi. Temmuz ayında sanayi üretimi aylık %3,4 daralmıştı. Sanayi üretimi ağustosta aylık %3,7 artış beklentisine karşılık %5,4 arttı. Yıllık veri de %9,7 artıştan %13,8 artışa hızlandı. Temmuz ayında köprü günü etkisi (15 Temmuz ile bayram tatili birleştirilmiş, ekstra iş günü kayıpları oluşmuştu) aylık bazdaki düşüşte faktör olmuştu.

Eylül ayındaki görünüme baktığımızda; imalat PMI gerilemesine rağmen 52,5 ile güçlü seyrini sürdürdü, ihracat da 20,8 milyar USD ile rekor kırdı, elektrik tüketiminde yavaşlama görsek de ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Kapasite kullanım oranı da eylülde arttı ve Haziran 2018’den beri en yüksek seviyede, reel kesim güven endeksi de salgın sonrası en yüksek seviyesinde.

Bu açıdan eylül ayına ilişkin öncü göstergeler üretimdeki ivmenin yavaşlayarak da olsa süreceğini gösteriyor, aylık bazdaki artışın eylül ayında da sürmesi olası. Bununla birlikte tedarik zincirindeki sıkıntılar, yükselen emtia fiyatları ihracat ve dolayısıyla sanayi üretimi için sınırlayıcı bir faktör olarak kalmaya devam ediyor.

Lojistik avantajı ise ihracat için destekleyici olmaya devam etmekte.

  • Sanayi üretimini aylık bazdaki katkılara göre incelediğimizde, dayanıklı tüketim malı sınırlı olmak üzere diğer gruplar olumlu katkı yaptı. Yatırımların göstergesi niteliğindeki sermaye malı imalatı ve ihracatın göstergesi niteliğindeki ara malı imalatı en belirgin artan kalemler fakat bunda geçen aydaki düşüş nedeniyle oluşan bazın da katkısı bulunmakta. Yıllık bakıldığında sermaye malı haricinde bütün kalemler üretime katkı yaparken, ara malı üretimi en belirgin katkıyı vermeye devam etti, sermaye malı üretimi de belirgin şekilde arttı.
  • İmalat sektörü alt kalemlerine bakıldığında büyümenin genele yayıldığı dikkat çekmekte. Özellikle motorlu kara taşıtlarında aylık %24,3 ve diğer ulaşım araçlarının imalatında %31,9 artış dikkat çekmekte. Bunda baz etkisi de bir faktör olmakla birlikte ihracatçı sektörlerin sanayi üretimini desteklemeyi sürdürmesi açısından önemli. Eylül ayı geçici dış ticaret verilerine baktığımızda motorlu kara taşıtları ihracatının sınırlı arttığını görmekteyiz. Bu açıdan eylül ayında sanayi üretimine katkısının devam ettiğini düşünebiliriz.

Büyümenin talep yönünü göstermesi açısından takip ettiğimiz bir gösterge olan perakende satış hacmi yıllık %15 artış kaydetti. Aylık artış hızı ise %0,3’e yavaşladı. Öncü verisi olan kredi kartı harcamalarını enflasyon etkilerinden arındırdığımızda eylül ayında da perakende satış endeksinin sınırlı artabileceğini değerlendiriyoruz.

Bugünkü veri takvimine ve gündemine baktığımızda,

İngiltere’de ağustos ayı GSYH verileri, Almanya’da eylül ayı nihai TÜFE verisi, AB ağustos ayı sanayi üretimi izlenecek ve beklentilerin altında gelen istihdam verisi sonrası ABD’de eylül ayı TÜFE verileri izlenecek. Ayrıca FOMC tutanakları açıklanacak.

  • İngiltere temmuz ayında aylık %0,1 büyümüştü, fakat büyüme hızında delta varyant kaynaklı yavaşlama gözlenmekteydi. Beklenti bu ay büyüme artış hızının artarak %0,5 artması yönünde fakat özellikle 4. çeyrekte belirginleşen tedarik zinciri sıkıntıları büyümeyi olumsuz etkileyecektir.
  • Fed’in son toplantısına ilişkin FOMC tutanakları piyasanın odak noktasında olacak. Son toplantıda daha şahin bir Fed görmüştük. 2022’de faiz artırımı bekleyen üye sayısı artarken, varlık alımı azaltımı için güçlü sinyal verilmişti. Tutanaklarda faiz artırımı ve varlık alımı azaltımının zamanlamasına ilişkin detaylar önemli olacaktır.
  • ABD’de TÜFE ağustosta aylık bazda %0,3 ile son yedi ayın en düşük artışını kaydederken, yıllık bazda ise %5,4’ten %5,3 seviyesine hafif yavaşlamıştı. Gıda ve enerji hariç çekirdek TÜFE ise, ağustosta aylık bazda %0,1 oranında artışla şubattan bu yana en düşük artışı kaydetti, yıllık bazda ise %4,3’ten %4 seviyesine yavaşlamıştı. Beklenti enflasyonun yüksek seviyelerini koruması ve yatay seyretmesi yönünde.
  • Almanya’da eylül ayına ilişkin öncü TÜFE, aylık bazda yatay seyrederken, yıllık bazda %4,1 seviyesine yükselmişti.

Yurt içinde ise saat 10’da eylül ayına ilişkin konut satışları verisini izleyeceğiz.

Ağustos ayında konut satışları aylık %31,2 arttı. Yıllık bazda ise gerileme devam etti. Söz konusu yıllık gerilemede geçen sene kamu bankaları öncülüğünde başlatılan düşük faizli kampanya sonucu konut satışlarında görülen artışın yarattığı baz etkili olmuştu. Diğer yandan, ipotekli konut satışları ağustosta ise %33,2 oranında artış kaydederken, yıllık bazda ise %64 oranında gerilemişti.
 
ŞİRKET HABERLERİ 

Albaraka Türk Katılım Bankası (ALBRK, Nötr): Banka yönetim kurulu tarafından alınan karar kapsamında, Bankanın 250mn USD (İki Yüz Elli Milyon Amerikan Doları)’na kadar, Basel III kriterlerine uygun olarak asgari 10 yıl vade ile yurtdışı yatırımcılardan katkı sermaye temin edilmesi için kira sertifikası (sukuk) ihraç edilmesine, işleme aracılık edecek uluslararası bankalar ile görüşülmesine ve tayin edilmesine karar verilmiştir.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): 5 milyar TL tutara kadar borçlanma aracı ihraç edilmesi kapsamında SPK’ya başvurulmuştur.

11 Ağustos 2021 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

İzmir Demir Çelik (IZMDC, Nötr): 31.08.2021 tarihinde toplu iş sözleşmesinin yenilenmesi amacıyla Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında görüşmelere 12.10.2021 tarihinde başlanmıştır.
Ayrıca, Çelikhane üretim kapasitesinin artırılmasına ilişkin yatırım kapsamında, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ile 75mn USD değerinde 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere 8 yıl vadeli Proje Finansman Kredi Sözleşmesi imzalanmıştır.

Qua Granite (QUAGR, Nötr): Şirket Çin’den 302 adet konteyner alımı yapılması için anlaşma imzalamıştır. Yatırımın toplam maliyeti 890bin USD’dir. Konteynerlerin 151 adeti teslim alınmış olup geri kalan 151 adetinin 2021 yılı sonuna kadar teslim alınması planlanmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde ilave konteyner alımına devam edilecektir.

Sarkuysan (SARKY, Nötr): Üyesi olduğu İşveren Sendikası MESS ile toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi alan Birleşik Metal İş Sendikası arasında 31 Ağustos 2021 tarihinde sona eren Grup Toplu İş Sözleşmesinin yenilenmesi amacıyla 01 Eylül 2021 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe girecek yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlanmıştır.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Şirket Eylül 2021 dönemine ilişkin trafik sonuçları açıklamıştır. Buna göre; Eylül 2019 döneminde 6,7mn olan toplam yolcu sayısı, 2021 yılının aynı döneminde 5mn olarak gerçekleşmiştir. Yolcu doluluk oranı Eylül 2021 döneminde %69,7 olarak gerçekleşmiştir. Taşınan Kargo-Posta, Eylül 2019 döneminde 135bin ton iken, 2021 yılının aynı döneminde %20’lik artışla 161,7bin tona ulaşmıştır.

9 aylık trafik sonuçlarına göre ise; Ocak – Eylül 2019 döneminde 56,4mn olan toplam yolcu sayısı, 2021 yılının aynı döneminde 31,1mn olarak gerçekleşmiştir. Yolcu doluluk oranı 2019 yılının aynı dönemine göre 14,7 puanlık azalma ile %66,7 olarak gerçekleşmiştir. Taşınan Kargo-Posta, Ocak – Eylül 2019 döneminde 1,1mn ton iken, 2021 yılının aynı döneminde %25,1’lik artışla 1,39mn ton olarak gerçekleşmiştir. 2021 Eylül ayı sonunda filodaki uçak sayısı 372 olmuştur.

13 Ağustos 2021 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

Çimento: Çimento sektörünün çatı birliği TÜRKÇİMENTO, üyelerine ait 2021 yılının ilk 7 ayına ait üretim ve satış rakamlarını açıkladı. Sektörün %94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 7 aylık dönemde çimento üretimi geçen yıla oranla %17,5’lik artışla 43,4mn tona çıkarken, iç satışlar %19’luk artışla 33mn tona ulaştı. Geçen aylarda olduğu gibi tüm bölgelerde iç satışlarda artış görülürken, yılın ilk 7 ayında üretilen çimentonun yaklaşık %21,8’i ihracata konu oldu.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Demisaş Döküm (DMSAS): Üyesi olduğu işveren sendikası MESS ile işçiler için toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi alan Birleşik Metal İş Sendikası arasında 31.08.2021 tarihinde sona eren Toplu İş Sözleşmesinin yenilenmesi amacıyla 01.09.2021 tarihinden itibaren geçerli olarak yürürlüğe girecek yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerine başlanmıştır.
 
Girişim Elektrik (GESAN): Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., 12.10.2021 tarihinde Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından gerçekleştirilen, “ITM-384 referanslı 154kV Osmaniye OSB TM Tevsiat Yapım İşi” kapsamı için ihaleye katılmış ve en avantajlı fiyatı vermiştir. İhalede teklif edilen toplam bedel 27,7mn TL’dir.

Manas Enerji (MANAS): Şirket, Türk Standardları Enstitüsü tarafından Şubat 2021 Tarihinde yayımlanmış TS13906 standard numaralı İş Yerleri-Cep Telefonu (İkinci el) yenileme merkezleri için kurallar standardı çerçevesinde, yetkilendirilmiş ikinci el cep telefonu yenileme merkezi olmak için 12.10.2021 Tarihinde Türk Standardları Enstitüsü’ne başvuru yapmıştır.

Mercan Kimya (MERCN): Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı Şirket markası olan ‘Merwax Cleanex” isimli biyosidal ürünü için gerekli tesis ve kurulum çalışmaları tamamlanmış olup 12.10.2021 tarihinden itibaren yüzey dezenfektanı üretimi ve satışına başlanmıştır.
          

FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %18 seviyesinde oluştu. TCMB dün 67 milyar TL’lik (%18’den, 7 gün vadeli)  repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 334 milyar TL oldu.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu