Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Beklentiden güçlü gelen perakende satışlar verisinin tapering endişelerini öne çıkarmasıyla hafif satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, beklentiden güçlü gelen perakende satışlar verisinin, Fed’in sıkılaştırmacı patikaya yakın zamanda geçiş yapacağı yönündeki endişeleri öne çıkarmasıyla hafif satıcılı seyir izledi. Perakende satışlar Temmuz ayındaki aylık bazda %1,8 düşüş sonrası Ağustos ayında %0,7 artış kaydederek piyasa beklentisini aştı. Otomobil hariç satışlar ise bu dönemde %1,8 ile 5 ayın en büyük artışını kaydetti. Verilere göre 13 kategoriden 10’u satışlarda artış olduğunu işaret etti. ABD’nin GSYİH’inin %70’i tüketim harcamalarından oluştuğu için, para politikası görünümü açısından kritik önem taşıyor. Öte yandan, işsizlik maaşı başvuruları 11 Eylül’de sona eren haftada 20.000 artışla 332.000’e yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini 322.000 idi. Devam eden başvurular ise 4 Eylül’de sona eren haftada 2,7 milyona geriledi. Bu, pandemiden beri görülen en düşük seviye oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,33 seviyesi yakınlarındaki seyrini sürdürürken, VIX endeksi 19 seviyesine yaklaştı. Dow Jones endeksi %0,18 değer kaybıyla 34.751,32 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,15 düşüşle 4.473,76 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise, Netflix, Amazon ve Microsoft hisselerinde öne çıkan alımlarla %0,13’lük artış ile 15.181,90 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, Fed beklentilerinin risk algısı üzerinde yarattığı baskılanmanın, bölge özelindeki gelişmelerle dengelenmesiyle pozitif eğilimli seyir görülüyor. Özellikle Çin’li Evergrande’nin yaşadığı borç krizi nedeniyle, PBOC’nin finansal sisteme likidite enjeksiyonunu artırması piyasalardaki toparlanma görünümünün temelini oluşturuyor. ABD vadeliler tarafında ise yatay pozitif seyir hakim. Bugün ABD’de Michigan Tüketici Güveni Eylül ayı öncü verisinin aylık bazda 1,7 puan artışla 72 seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde de TÜFE verisinin revizyonları takip edilecek. Öncü olarak %2,2 artış olarak açıklanan manşet TÜFE verisinin yıllık bazda %3 artış olarak revize edilmesi bekleniyor. Çekirdek verinin ise yıllık bazda %1,6 artış olarak teyit edilmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Önümüzdeki Pazartesi günü ABD’de NAHB konut piyasası endeksi verisi izlenecek. Eylül ayı verisinin aylık bazda 2 puan düşüşle 73 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. Euro Bölgesi cephesinde ise AMB üyesi Schnabel’in Riga Konferansı’nda yapacağı konuşmayı takip edeceğiz.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu