Spor

Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis raketi 1980 yılında Prince Graphite tarafından bulundu. Yıllar içinde raket teknolojisi gelişerek herkese ve her keseye uygun seçenekler piyasada yer almaya başladı. Tenis, kökeni orta çağa dayanan, iki ya da ikişerli gruplar halinde oynanan bir spordur. Tenis oynarken oyuncular tenis topunu, tenis raketi aracılığıyla ağ üzerinden rakip sahaya atmaya çalışırlar. Tenis, ölçülerini Uluslararası Tenis Federasyonu’nun belirlediği tenis topu ve tenis raketi ile oynanır. Resmi tenis raketi ölçüleri; çerçeve uzunluğu sap kısmı dahil maksimum 73,66 cm, genişliği maksimum 31,75 cm olacak şekilde olmalıdır. Tenis oynamak için rakete ihtiyaç var. Peki tenis raketi seçimi nasıl yapılır? Tenis raketi seçerken hangi özelliklere dikkat edilmelidir? İşte detaylar:

Wilson tenis raketi seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Raketin ağırlığı
  • Kafa büyüklüğü
  • Raketin denge noktası
  • Kordaj sıklığı
  • Grip ölçüsü

Ortalama tenis raketi fiyatları 350–1500 TL arasındadır.

Raketin Ağırlığı

Raket ağırlığı 240 gramdan başlar ve 370 grama kadar çıkar. 250-280 gram arasındaki raketler hafif raket, 300 gram ve üstü raketler ağır raketler olarak adlandırılır. Tenis sporuna yeni başlayanlar için en ideal raket hafif rakettir.

Denge

Denge, raket ağırlığının raket üzerindeki dağılımı anlamına gelir. Dengeli raketlerin denge noktası 33 cm’dir. Denge noktası 33 cm’den küçük olanlar kafa hafif raketler, 33 cm’den büyük olanlar kafa ağır raketlerdir. Kafa ağır raketleri kontrol etmek daha zor iken, kafa hafif raketleri kontrol etmek daha kolaydır. Bu nedenle spora yeni başlayanların kafa hafif raketleri tercih etmesi önerilir.

Kafa Büyüklüğü

Raketler kafa büyüklüğü bakımından küçük, orta ve büyük kafalı raketler olarak üçe ayrılırlar. Kafa büyüklüğü, rakette topa güç ve kontrol sağlayan noktanın ölçüsüdür. Büyük kafalı raketlerde, topa güç ve kontrol sağlayan nokta daha büyük olduğu için, spora yeni başlayanların büyük kafalı raketleri tercih etmesi önerilir.

Grip Ölçüsü

Grip raketin sap kalınlığıdır. İdeal grip ölçüsü; raketi elinize aldığınızda parmaklarınız ile avucunuz arasında 1 parmak kadar boşluk olan ölçüdür.

Kordaj Sıklığı

Raketin baş bölümündeki dikey ve yatay tellere kordaj denilmektedir. Kordajın sık olması topun tele daha fazla çarpması anlamına gelir. Spora yeni başlayanlar sporculara kordaj sıklığı geniş raketler önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu