Güncel

TRY için kritik TCMB haftası

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:15 USD Sanayi Üretimi (Aylık) (Eyl) 0,20% 0,40%

“PİYASANIN ROTASI”

TRY İçin Kritik TCMB Haftası…

Küresel ekonomilerde/piyasalarda enerji krizi kaynaklı enflasyon/stagflasyon korkularında merkez bankaları bildiklerini okuyarak geçici olduğuna ikna etme çabaları sürmektedir. Son olarak ECB Başkanı Lagarde, klişe şekilde enflasyonun büyük oranda geçici olduğu ve ECB’nin bu durumu çok yakından izlediğini belirtmiştir. Söylemde yeni/farklı bir unsur olmazken, geçici söylemi piyasada karşılık bulmakta zorlanmaktadır.

Enerji krizi kaynaklı olarak petrol fiyatlarında yükselişin kalıcı olup olmayacağı ve bu tema ile piyasanın sıklıkla konuştuğu psikolojik $100 seviyesine ulaşıp ulaşmayacağı tartışmalarını takip edeceğiz.

Piyasalarında yatırım hikayesinde enflasyon/stagflasyon ve petrol fiyatları yer alırken, bu hikayenin kısa süreli değişme ihtimali oldukça zor gözükmektedir. ABD 10 yıllık izlediğimiz %1,50 – %1,55 bölgesi üzerinde kalıcılığını sürdürerek, %1,6053 seviyesinde dengelenmektedir. Kısa dönemli yeni normal %1,60 üzerinde kalıcı olup olmayacağı şeklinde izlenebilir. $ endeksinden 94 psikolojik seviyesi altında kalıcılık çok fazla sürmezken, € tarafında tamamen Fed algısına bağlı fiyatlama gerçekleşmektedir.

Çin ekonomisinde 3.çeyrek büyüme verisi %4,9 (beklenti: %5,2) ile beklentilerin altında kalırken, sanayi üretimi de %3,1 gerçekleşmeyle (beklenti: %4,5) yavaşlamaya işaret etmiştir. Büyüme ve sanayi üretimi verileri Asya piyasalarında negatif olarak algılanmıştır. Ayrıca Yeni Zelanda’da enflasyon 2011 yılından beri en kötüsü olurken, global enflasyon riskleri dalga dalga yayılmaktadır.

BoE Başkanı Bailey, enflasyon ve para politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu;

 • (enflasyon) Daha uzun bir süre devam edeceği ve sonuç olarak elbette yıllık rakamlara daha uzun bir süre yansıyacak
 • Bu durum, merkez bankalarının kök salmış beklentilere ilişkin korku ve endişelerini artırır. Bu nedenle, biz, İngiltere Merkez Bankası olarak, harekete geçmek zorunda kalacağımızı işaret ettik ve bu diğer bir işaret. Elbette bu adım para politikası toplantılarımızda atılacak

BoE tarafında enflasyon algısı Fed’e göre daha şahin olduğundan, para politikası değişikliği (olası faiz artışı) sürpriz ihtimali daha fazla olmaktadır. Piyasa buna bağlı olarak GBPUSD paritesinden aşağı yönlü hareketi sınırlandırmaktadır.

Piyasalarda enflasyon/stagflasyon ve ekonomik büyüme kaygıları ana tema olurken, geçici olarak bu negatif faktörler yerini ABD şirketlerinin finansal sonuçlarını izlemeye bırakmıştır.

Haftanın en önemli gelişmesi olarak TCMB’nin faiz kararını takip edeceğiz. Faiz kararı 21 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak beklentimiz 50 baz puan faiz indirimi ile politika faizinin %18 seviyesinden %17,50 seviyesine indirilmesi şeklindedir. Bu toplantıda gelebilecek 100 baz puanlık faiz indirimine şaşırmayacağımı belirtmek isteriz. Ekim toplantısından 50 baz puanlık indirim olması durumunda Kasım veya Aralık toplantılarının birinde 50 baz puan faiz indirimi gelebilir. Toplamda 200 baz puan indirim ile politika faizi %17 seviyesinde tamamlanabilir. Toplantıya ilişkin senaryolar çok fazla iken pozitif senaryo Ekim toplantısının pas geçilmesi olacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • Heves ettiğiniz vesayet günleri geride kaldı
 • Kıtada gün geçtikçe genişleyen diplomatik ağımızla 2020 yılı sonu itibariyle 25 milyar doları geçen ticaret hacmimizle Türkiye, Afrika ülkeleri için stratejik bir ortak olarak öne çıkıyor
 • Kılıçdaroğlu’nun kamu görevlilerine yönelik bu tehdidi, siyasi garabetini bir kenara bıraktım aynı zamanda açıkça bir suçtur
 • Türkiye bir hukuk devletidir
 • Merkez Bankası’nın bağımsızlığını tartışıyorsun. Merkez Bankası Başkanı sana randevu verdi mi? Randevu istediğin gün sana randevu verdi mi? Randevu verdi. Eğer bağımsız olmamış olsaydı sana bu randevuyu vermeyebilirdi. İşte bağımsız olduğu içindir ki sana randevuyu istediğin gün verdi. Ve yalan yanlış açıklamalarına da ziyaretten çıktıktan sonra hala medyayı kandırmaya kalkıyorsun, halkı kandırmaya kalkıyorsun. Verdiğiniz rakamlar baştan aşağı yalan-yanlış ve utanmadan, sıkılmadan böyle bir ziyareti gerçekleştirdiğini de ifade ediyorsun
 • Yalan terörü, algı operasyonları ve kişi kurum suikastlarıyla AK Parti’ye ve hükümetimize saldıran kesimler şimdi de anketlerle algı operasyonlarına devam ediyorlar ve Cumhur İttifakı’nı ellerinden geldiğince küçük göstermenin gayreti içerisinde bulunuyorlar
 • Bu konu, tabii malum F-35 konusuyla bağlantılı bir konu, yani bizim böyle bir durumumuz söz konusu değil. Ama bizim 1 milyar 400 milyon dolar, F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Bu ödemeler karşısında Amerika’nın böyle bir teklifi söz konusu oldu. Bununla ilgili olarak da biz ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için ne gerekiyorsa, hangi adımları atmamız gerekiyorsa bu adımları da atalım dedik. Bugünün devamlılığı içinde özellikle savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlarla ilgili elimizdeki F-16’ların modernizasyonundan tutunuz da yeni ilave F-16’lar almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz.
 • F-35 programı kapsamında bu verilen paranın da adeta bir ödemesini geriye borçlandırdığımız için almamız gerekiyor. Görüşmelerimizde bu konuyu bizler dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyaloğu önemsiyoruz. Şu an itibariyle de başta Savunma Bakanlığımız olmak üzere bu görüşmeler devam ediyor. Netice itibarıyla ortada yapılmış bir ödeme var ve bu ödemenin de şu anda geri iadesi çalışmalarını arkadaşlarımız devam ettiriyor.

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4458 seviyesinde fiyatlanmaktadır.
 • Dolar temasında (klasik $ endeksi) 94.09 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,6053 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,5656 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1582 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1768 ile $1800 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir.
 • Gümüş $23.33 fiyatıyla $23 psikolojik seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Altın / gümüş rasyosu 75.81 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 9.2780 seviyesi ile 9.25 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 448.576 ile 400 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu