Güncel

Yurt içi piyasalarda satış baskısı ön planda

Piyasa Gündemi

Dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamaları yakından takip edildi. Kavcıoğlu’nun açıklamasında çekirdek enflasyona yaptığı vurgu dikkat çekerken, söylem değişikliği piyasalar üzerinde etkili oldu. Küresel çapta ise artan vakaların ekonomik toparlanma üzerinde baskı oluşturacağına dair endişeler aşağı yönlü risk oluşturmaya devam ediyor. Geçen hafta ECB üyelerinden gelen şahin tondaki açıklamaların ardından bugün ECB toplantısı önemli olacak. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler   
    
•    14:45 Euro Bölgesi – ECB Faiz Kararı Önem: Yüksek
•    15:30 ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişeler ve ekonomik toparlanmanın sekteye uğrayabileceğine ilişkin korkular risk iştahı ve küresel hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor. Yurt dışında zayıflayan görünüm ile Türk Lirası’nda hız kazanan değer kayıplarının etkisiyle BIST-100 Endeksi dün günü %1,44 oranında kayıpla 1.433,85 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne bir miktar satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,45 – 8,47 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,47’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de önceki günün ardından satışlar dün de sertleşerek devam etti. Hatırlanacak olursa dünkü yorumumuzda salı günkü kapanış seviyesinin altına sarkılması durumunda 200 günlük ortalamanın bulunduğu 1.439 ve devamında 27 Temmuz’dan itibaren devam eden yükselen trendin düzeltmesinde %38,2 seviyesinin bulunduğu 1.430 aralığının gündeme gelebileceğini ifade etmiştik. Dün endeks bu aralığın tam ortasından kapandı. Bugün 1.430’un altına sarkılmasıyla birlikte 1.414 ve devamında 1.396’ya kadar yeni bir satış dalgası görülebilir. Orta vade için izleyeceğimiz en önemli destek 1.396 olacaktır. Buranın altına sarkılması teknik görürümün daha da bozulmasına neden olacaktır. Yukarıda 1.450 aşılamadığı sürece gün içi yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu